Pts. Mar 20th, 2023

Ne betonla tahkim edilmiş mühimmat depoları, ne de sarp kayalıklardaki mağaralar. Hiçbiri onun etkisinden kaçamıyor. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen nüfuz edici bomba (NEB), Pençe Kılıç operasyonunda da görevini başarıyla yerine getiriyor. İşte dünyanın konuştuğu füzenin özellikleri…

TÜBİTAK Savunma Sanayii A.G.E Müdürü Gürcan Okumuş,CNN Türk Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’e konuştu. Okumuş canlı yayında yaptığı açıklamada füzeyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

NÜFUZ EDİCİ BOMBANIN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

“Diğer bombalara nazaran farklı özellikleri var. Stratejik ve kritik hedefler, sığınaklar, mühimmat depoları gibi kritik hedeflerde kullanılıyor. Bu esasında bomba içinde bomba diye tabir ediyoruz. Ardışık delici harp başlığı özelliği var. Sert hedefe dokunduğu noktada delici etki gösteriyor. 2 metrenin üzerinde güçlendirilmiş betonu delme özelliği var. İkinci bomba patlama özelliği gösteriyor. Stratejik hedefleri ortadan kaldırmada etkin bir mühimmat.

Dünyada çok az ülkenin sahip olduğu kritik bir mühimmat. Farklı kitlerle kullanılabiliyor. Hassas güdüm kiti, lazer arayıcı başlıkla hassas güdüm kiti gibi farklı başlıklarla F-16’larda kullanılabilen stratejik bir ürün.

NÜFUZ EDİCİ BOMBA NE DEMEK?

Stratejik kalın duvarlarla korunan yerlere nüfuz edebiliyor. Termobolik etkisiyle iç taraflara doğru farklı yapılara doğru tam etkinlik gösterebiliyor. Çok yüksek bir harap etme etkisi var.

Biten proje daha yeni kabiliyetlerle geliştirilmeye devam ediyor. Silahlı kuvvetlerimizin gücüne güç katmak için biz de çalışıyoruz.

2 FÜZE AYNI ANDA BIRAKILABİLİYOR MU?

MK 84 dediğimiz bir bomba var. NEB 84’te bu geometride tasarlandığı için hem F-4 hem F-16’da ikişer adet taşınabiliyor. Yaklaşık 2.5 metrenin biraz üzerinde boyu var. Kitiyle beraber yaklaşık 1 tonun üzerinde bir bombadan bahsediyoruz.

EN ETKİLİ FÜZE BU MU?

Biz bu ve benzerlerini geliştirdik. Harekatta birçok mühimmat envantere girmiş durumda. Hava Kuvvetleri tarafından seçilip kullanılıyor. Şu anda yolda olan SARP 83, NEB’in küçüğü. Biraz daha küçük olduğu için etkinliği NEB’e göre daha az ama. Bir uçakta 4 tane kullanılacak. Taşıma anlamında daha avantajlı olacak.

İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞINDAN DA ATILABİLECEK Mİ?

NEB-84 İHA’lardan Akıncılar’dan atılabilir olacak. MMU geldiğinde veya insansız savaş uçakları geldiğinde onlarla kullanılabiliyor olacak. Bütün mühimmatlar taşıma kapasitelerine göre farklı platformlardan kullanılabilecek. Önce envanterdeki F-4, F-16, TB-2, İHA’lara yönelik mühimmat geliştiriyoruz.”

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den MMU paylaşımı: Kritik bir aşamayı daha geride bıraktık

By aathif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir