Pts. Mar 20th, 2023

NAMIK DURUKAN/ANKARA- Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Gani Bereket, kentteki büyük-küçük ya da orta ölçekli bütün işletmelerin borç yükü altında ezildiğini belirterek, deprem yetmiyormuş gibi banka faizleri ile savaştıklarını söyledi.

Bereket, “Bazı özel bankaların kamu bankalarından ayrışarak banka kredi borçlarını faizle erteledikleri görülüyor. Özellikle ticari hesaplar özel bankalarda faizlendirilerek erteleniyor. Biz 6 Şubat’tan önce kullanılan kredi ve faizlerin iki yıl boyunca dondurulmasını istiyoruz” dedi.

Sadece kuyumcular açık

Bereket, deprem nedeniyle 11 ilde borçların faizsiz olarak ertelenmesi konusunda BDDK’nın çalışma yaptığı kamuoyuna duyurulmasına rağmen özel bankaların bu uygulamayı yok sayarak faizlendirip ertelediğini bildirdi.

Gani Bereket şunları söyledi:

“Adıyaman’da sürekli çek kullanan üyelerimiz 6 ay süre ile çeklerinin ertelenmesine rağmen, bazı özel bankalarca, hesabı müsait olanlarda çekler habersiz şekilde tasfiye ediliyor. Şu anda sanayicilerimiz ve işadamlarımızınhesaplarından otomatik olarak para çekiliyor. Eğer hesabınızda para varsa zaten alınıyor yoksa da otomatik olarak bankaya faizli bir şekilde borçlandırılıyorsunuz. Bu bir esnafın başına gelebilecek en kötü durum. Çünkü esnaf işyerini açamıyor, açsa bile bu memlekette para harcayıp alışveriş yapacak insan yok. Millet enkazdan çıkmış, parmağındaki alyansını, kulağındaki küpesini satıyor. Çarşıya baktığınız zaman esnafın büyük bölümü yıkıntı nedeniyle iş yapamıyor. Ama kuyumcular açık. Herkes elinde kalan son değerli eşyasını satıp paraya çeviriyor. Bu şekilde insanlar borçlarından kurtulamaz.”

İşinsanlarının talepleri

Gani Bereket, bölgede sanayi ve ticaretin sürdürülebilirliği için gerekenleri şöyle sıraladı:

*Küçük esnaftaniki yıl elektrik, su ve doğal gaz faturasıalınmasın.

*Bölgedeki iş insanlarının görüşleri alınarak verilecek teşvikler ve imar için beş yıllık plan yapılsın.

*Depremden zarar gören ticarethanelere ait araçların, mekanların yenilenmesi için acil eylem planıyapılsın.

*Araçları pert olan ticarethaneleryeni araç alımında ÖTV’den muaf tutulsun.

By aathif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir