Cts. Mar 25th, 2023

“İsveç topraklarında teröre yer yok”

“İsveç topraklarında PKK’ya yer yok” dedi. Avrupa Birliği’nin PKK’yı terör örgütü olarak tanıdığını hatırlattı. İsveç’in Dışişleri Bakanı Tobias Billström, PKK’ya yönelik açıklamalarda bulundu.

Billström, Fransız Le Monde gazetesine konuştu. Seçimlerin ardından kurulan hükümetin görüşlerini aktardı. Ana gündem maddesi, Türkiye ve NATO üyeliğiydi.

“NİYETİMİZ BİR AN ÖNCE NATO’YA ÜYE OLMAK”

Görüşmelerdeki son durumu paylaşan İsveçli bakan, “Niyetimiz bir an önce NATO’ya üye olmak” dedi. Haziran ayındaki NATO Zirvesi’nde İsveç-Finlandiya ve Türkiye arasında imzalanan mutabakat zaptını hatırlattı. “Türkiye’nin suçla mücadelede iş birliğine biz de büyük ilgi duyuyoruz. Üç ülke arasındaki diyalog devam ediyor. Mutabakat zaptı tarafından belirlenen tüm koşullara, Türk Parlamentosu’nun onayından önce, üç ülke tarafından uyulmalıdır” dedi.

“İSVEÇ TOPRAKLARINDA TERÖRE YER YOK”

Dışişleri Bakanı, Ankara’nın terörist iadesi isteğine yönelik de konuştu. Yargıya devletin müdahale edemeyeceğini söyledi. “PYD ve YPG ile ilgili olarak, bunlar muhtırada tanımlanan, İsveç ve Finlandiya’nın desteklememeyi taahhüt ettikleri Suriyeli örgütlerdir” dedi. İsveç topraklarında teröre yer olmadığının altını çizdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasını 30 ülkenin 28’i imzalarken, Türkiye ve Macaristan’dan henüz onay çıkmadı.

Çorum Valiliği’nden “fotoğraf” açıklaması Çorum Valiliği’nden “fotoğraf” açıklaması

Çorum Valiliği’nden “fotoğraf” açıklaması

By aathif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir