Sal. Mar 21st, 2023

Katar Dünya Kupası 2022: Fransa’nın nüfusu, dini nedir? Fransa Milli Marşı sözleri! Fransa haritada neresi? – Son Dakika Spor Haberleri

Katar Dünya Kupası 2022: Fransa'nın nüfusu, dini nedir? Fransa Milli Marşı sözleri! Fransa haritada neresi?

Fransa Milli Marşı araştırılıyor. Fransa Milli Marşı’nın Türkçe sözleri merak ediliyor. İşte Fransa Milli Takımının okuduğu Fransa Milli Marşı’nın sözleri… 

Fransa nerede? 

Fransa Nerededir? Avrupa’nın batısında yer alan Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Almanya, Lüksemburg ve Belçika ile sınır komşusudur. Fransa, İngiliz Kanalı’ndan, Akdeniz’e, oradan Kuzey Denizi’ne kadar geniş alanları kapsar.

Fransa nüfusu kaç kişi?

Fransa’nın nüfusu 67,5 milyon olarak 2021 yılında açıklanmıştı.

Fransa’nın dini nedir?

Fransa laik ama kültür ve geleneği itibarıyla Katolik bir ülkedir. Çok sayıda romen veya gotik katedraller, en ücra yerlerde bile bulunan kilise ve şapeller bunun göstergeleridir. Dini inançların yerine getirilmesi serbest ve dini aidiyet veya dini inançlara dayalı ayrımcılıklar yasaktır.

Fransa Milli Marşı

La Marseillaise, Fransa’nın ulusal marşıdır. 1792 yılında Fransa’nın Avusturya ve Prusya ile savaştığı dönemde, Claude Joseph Rouget de Lisle tarafından Chant de guerre pour l’armée du Rhin (Türkçede “Ren Ordusu İçin Savaş Türküsü” anlamına gelir) Strazburg’da bestelenen ‘La Marseillaise’, 1795 yılında Fransa’nın ulusal marşı olarak kabul edildi.

Napolyon ve III. Napolyon tarafından devrimci fikirler içerdiği gerekçesiyle yasaklanan marş, 1879 yılından sonra tekrar ulusal marş ilan edildi.

Fransa Milli Marşı Türkçe çeviri

İleri kardeşler vatan için ileri!
Şan şeref günü geldi çattı işte!
Karşımıza geçmiş kanlı sancağını
Tiranlık bir kez daha çekiyor göndere
Nasıl bağırıyor duyuyor musunuz uzaktaki
Alanlarda bölük bölük askerler?
Saflarımıza dayandılar öldürmeye gelmişler.
Kanlarımızı, çocuklarımızı ve bizleri!

Haydi vatandaşlar sıklaştırın safları silahları kapın!
Yürüyün ki şu alçakların kanlarıyla toprağımız sulansın!

By aathif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir