Cts. Mar 18th, 2023

KPSS her yıl binlerce adayın girmiş olduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. ÖSYM tarafından düzenlenen sınav belirli periyotlarda yapışmaktadır. Adayların sınava girmeden önce başvuru yapması şarttır. Bu nedenle KPSS sınav ve başvuru tarihlerinin bilinmesi gerekir.

KPSS 2023

ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS’de alım yapılan kadrolar A ve B gurubu olmak üzere ikiye ayrılır. Puan türleri ve alanları farklıdır. KPSS A grubu kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacaklar içindir.

KPSS B Grubu, kamu kurumlarındaki kadro ayrımını ifade etmektedir. Bu kadrolar, KPSS sonrasında ÖSYM başkanlığınca merkezi sistemle ataması yapılan kadrolardır. KPSS B grubu sınavı 2 yılda bir uygulanır.

KPSS’de her adayın girmesi gereken ortak sınav Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavıdır. Adaylar Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavı sonrası AÖBT, Eğitim Bilimleri, DHBT ve Alan Bilgisi sınavlarına girmeye hak kazanırlar.

2023 KPSS Ne Zaman?

  • 2023-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür 23 Temmuz 2023
  • Alan Bilgisi sınavları 29-30 Temmuz 2023
  • Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 6 Ağustos 2023

KPSS Sınav Başvuru Tarihleri 2023

2023 KPSS (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) sınavı, Alan Bilgisi sınavı ve ÖABT sınavları için başvuru tarihleri belli oldu. KPSS lisans sınavı için başvurular 16-29 Mayıs 2023 tarihlerinde alınacak.

KPSS lisans sınavı için geç başvuru işlemleri 6-7 Haziran 2023 tarihlerinde alınacak.

2023 KPSS Önlisans-Ortaöğretim Sınav Tarihleri

KPSS Önlisans-Ortaöğretim sınavları iki yılda bir düzenlendiği için 2023 yılında gerçekleştirilmeyecek.

KPSS 2023 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS lisans sınav sonuçları ise 25 Ağustos tarihinde adayların erişimine açılacak.

KPSS Konuları 2023: KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı

By aathif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir