Pts. Mar 20th, 2023

Rus enerji devinden doğal gaz uyarısı

Ukrayna’da sıcak savaş devam ederken, Avrupa ve Rusya arasındaki enerji savaşı da tüm hızıyla sürüyor. Bu kış için rezervlerini doldurmayı başaran AB, doğal gaza tavan fiyat uygulanması için ilk adımı attı. Birliğin yürütme organı olan AB komisyonu, vadeli doğal gaz tarifelerini 1 Ocak’tan itibaren megavat saat başına 275 euro ile sınırlandırma teklifi sundu.

Doğal gaza tavan fiyat uygulaması, AB’de fikir ayrılığı yaratmış durumda. Belçika, Yunanistan, İtalya ve Polonya gibi ülkeler uygulamayı destekliyor. Birliğin en büyük ekonomisi Almanya ise, tavan fiyata karşı çıktı. Berlin, tavan fiyat uygulamasının gaz tedarikçilerini ürkütme ihtimalinden endişe ediyor. Enerji piyasası da tavan fiyat uygulamasına endişeyle bakıyor. Avrupa enerji borsası Europex, planın enerji piyasalarının finansal istikrarı ve tedarik zincirleri için büyük bir risk teşkil ettiğini söyledi.

Teklif, 27 üye devletin enerji bakanları tarafından değerlendirilecek. Öte yandan doğal gaz tedariğiyle ilgili Rus enerji devi Gazprom’dan da açıklama geldi. Gazprom, Moldova’ya gönderilen doğal gazın bir kısmının Ukrayna’da kaldığını öne sürdü. Durumun devam etmesi halinde 28 Kasım’dan itibaren gaz sevkiyatını azaltabileceğini duyurdu.

Zaporijya Nükleer Santrali'yle ilgili İstanbul'da kritik görüşme Zaporijya Nükleer Santrali'yle ilgili İstanbul'da kritik görüşme

Zaporijya Nükleer Santrali’yle ilgili İstanbul’da kritik görüşme


By aathif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir